Co to jest termopara? Do jakich rzeczy stosuje się tego typu urządzenia? Jakie mamy ich rodzaje?

W szerokim użyciu znajduje się bardzo dużo specjalistycznych sprzętów, z jakich istnienia czasami nie zdajemy sobie sprawy. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu reguł chemii oraz fizyki, dlatego czasami są to rzeczy dość skomplikowane.


termopara typu j
Twórca artykułu: wiktor jedrzejczak
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Kolejne tematy

instalacja elektryczna należyta dla zasilanych urządzeń

kable
Na podstawie danych z: sobol-tech.flog.pl
Cechy techniczne instalacji elektrycznych w obiektach muszą być takie, ażeby zapewniały niezawodną dostawę energii elektrycznej o parametrach technicznych, definiujących jakość energii właściwych dla zasilanych sprzętów.


Co jest tego przykładem?


Przykładem może być termopara, zwana czasem termoogniwem, do którego działania wykorzystywana jest teoria Seebecka. To takie zjawisko termoelektryczne, które dzieje się na styku dwóch części wykonanych z różnych metali, gdy te posiadają inne temperatury.

Jeżeli zaciekawił Cię zaprezentowany zagadnienie, odwiedź serwis serwis alarmów gdańsk, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje. Pogłęb swoją wiedzę.

Takie zjawisko wykorzystuje się w przypadku termopary do mierzenia temperatur. Czasem też narzędzie takie służy do dostarczania prądu o niższym napięciu. Istnieją różne typu takich urządzeń, na przykład termopara typu k, której używa się do temperatury od - 200 stopni do 1200.


termopara typu k
Twórca artykułu: Joe Miserendino
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Również do tej samej grupy - I zalicza się termopara typu J, która natomiast jest używana często w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Zakres temperatury w przypadku tej termopary jest nieco mniejszy i rozciąga się od minus 40 do 750 stopni. Tego typu urządzenia dzielimy na 3 grupy, natomiast trzecia posiada najwyższy zakres temperatur, do dwa tysiące dwieście stopni. Są to termopary wolframowo-renowe. Takie urządzenia dają możliwość lokalnego pomiaru temperatury. Nie muszą mieć one żadnego dodatkowego zasilania.


Dużą ich zaletą jest szeroki zakres temperaturowy, co widać już choćby na podstawie takich dwóch powyższych rodzajów urządzeń. Do tego prosta budowa oraz duża niezawodność powodują, że sprzęty takie są chętnie używane w wielu sytuacjach.
2022-05-09 07:24
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.