Co to jest wibrometr i do jakich użyć jest wykorzystywany?

W obecnych dniach niezwykle dużo sprzętów, jakich codziennie używamy do różnorodnych celów musi przed opuszczeniem firmy albo wręcz wcześniej, przed podjęciem decyzji o produkcji takiego sprzętu, odbyć wiele różnych testów.


Dla przykładu w przemyśle motoryzacyjnym zalicza się do nich np. badanie amplitudy wstrząsów automatycznych.


użytkownik
Twórca artykułu: Maurizio Pesce
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Kolejne tematy

Szukasz solidnego pomysłu na zapakowanie produktu? Pomyśl o długoterminowych przedsięwzięciach.

owijarki
Twórca artykułu: Alexander Kolosov
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Podczas gdy nadzorujemy biznes opierający się na produkowaniu, musimy umożliwić przewóz naszych towarów do klienta. Znaczącym pytaniem jest kwestia zabezpieczenia wyrobu, tak by przyjechał do użytkownika cały i nieuszkodzony.


Dobrą inwestycją w takiej sytuacji są rozmaitego typu foliarki.


wibrometr


Przecież jadący pojazd, a więc również wszystkie części, z jakich jest on złożony, cały czas jest narażony na różnego wariantu wstrząsy. A przecież wiele elementów jest zrobionych z metalu, zatem materiału, jaki wystawiony jest na tzw. zmęczenie. Przeto też przed podjęciem decyzji o produkcji danej części, często robi się testy w urządzeniu o nazwie wibrometr. Jak już to było powiedziane, służy ono do pomiaru częstotliwości drgań, czyli w tym wypadku, kontroli jakości takiej części. Odmienne kontrole, jakie można by wykonać za pomocą wibrometru to pomiar przesunięcia, przyspieszenia czy prędkości badanego elementu.


W praktyce znajdzie on zastosowanie m.in. do kontroli drgań wału pędnego w silnikach spalinowych. Należałoby dopowiedzieć, iż w nowszych wersjach wzmiankowanego urządzenia do powiększenia precyzji obliczeń wykorzystywany jest również laser. Z jakiego powodu? Ponieważ w wypadku wielu mechanizmów, od ich najwyższej klasy w niektórych przypadkach może być zależne wręcz ludzkie życie.


Dlatego też wibrometr to tak istotne urządzenie, nawet jeśli nie zdajemy sobie z takiego sprawy. Raporty z badań wykonanych za pomocą wibrometru przenoszone są do komputera, który mógłby w odpowiednim programie utworzyć przykładowo wykres amplitudy drgań.
2019-09-05 07:39
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.