Stosowne użytkowanie instalacji elektrycznej pewnikiem bezpieczeństwa

Jeśli budujesz lub remontujesz dom bądź mieszkanie, majstrujesz przy samochodzie albo dowolnej maszynie czy po prostu chcesz zmienić wtyczkę od lampki czy dowolnego sprzętu elektronicznego, niezbędna jest wiedza na temat otaczających nas na co dzień prostych rzeczy, jakimi są kable elektryczne i przewody przyłączeniowe.


elektryk, kable elektryczne
Twórca artykułu: Mussi Katz
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Wiedza na temat konstrukcji przewodów będzie tutaj kluczowa. Kable elektryczne składają się z materiału przewodzącego, tak zwanej „żyły” zrobionej przeważnie ze stopu miedzi lub (poznaj więcej) aluminium Ten element spotyka się pod postacią drutu, linki lub szynoprzewodu. Całość w związku z rodzajem kabla, może być otoczona materiałem izolacyjnym. Przewody elektryczne posiadają również różną grubość żyły w korelacji od przeznaczenia i wysokości napięcia prądu elektrycznego. Także w zależności od przeznaczenia kabla może ulec zmianie ilość żył zawartych w przewodzie.

Przewody elektryczne używane do ogromnych maszyn albo sprzętu przemysłowego posiadają o znacznie solidniejszą konstrukcję oraz trwalszą strukturę materiałów z jakich są wykonane . Zalecane jest, aby odpowiednio wybrać grubość przewodu do zaplanowanego użytku kabla, bo za sprawą za dużej temperatury będącej następstwem przepływem wysokiego napięcia prądu elektrycznego, przewód może przepalić się, co skutkować może przerwaniem zasilania lub poważną awarią. Izolacje żyły wykonywane są zazwyczaj z różnych substancji samo gaszących aby ograniczyć ryzyko pożaru.


instalacje, kable
Twórca artykułu: http://www.sxc.hu
Na podstawie danych z: http://www.sxc.hu
Przewody przyłączeniowe zbudowane są dokładnie w taki sam sposób jak przewody elektryczne. Jednak posiadają one specjalne zakończenie umożliwiające podłączenie się do sieci elektrycznej. Są to tak zwane wtyczki. Ich rolą jest również połączenie kilku instalacji elektrycznych, urządzeń (przewody przyłączeniowe). Każde urządzenie elektryczne oparte jest na przewodach elektrycznych i kablach przyłączeniowych, tak więc każdy kto obcuje w życiu codziennym z elektroniką,bez względu na pełniony zawód, czy zainteresowania, powinien posiadać chociaż minimalną wiedzę na ten temat. To bardzi ważna kwestia dla nie tylko naszych sprzętów RTV i ADG, ale i naszego zdrowia i życia. Usterki instalacji elektrycznej wynikające z nieznajomości jej działania, są przyczyną pożarów, porażeń i innych tragedii.
2022-12-02 07:28
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.