Jak zostać pracownikiem PSP i jakiego rodzaju to daje korzyści?

Jest kilka zawodów, w których chcą pracować dzieciaki. Takim zawodem zazwyczaj jest strażak, do którego obowiązków zalicza się nie tylko gaszenie pożarów, ale również pomoc przy wystąpieniu klęsk żywiołowych albo chociażby przy niektórych wypadkach na drodze.
straż pożarna
Twórca artykułu: MAURO CATEB
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Są dwa warianty, w jakie można by zostać pracownikiem Państwowej Straży Pożarnej. Początkowym z nich jest służba przygotowująca. Kandydat powinien spełniać parę podstawowych wymagań. Nie może być osobą karaną za jakiekolwiek przewinienie, powinien również być obywatelem RP, posiadać co najmniej średnie wykształcenie i korzystać w pełni z praw publicznych. Do pracy w tego typu służbie jak straż pożarna wymagane jest też posiadanie właściwych zdolności zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Jeżeli w danej jednostce organizacyjnej obecne są niezajęte etaty, prowadzony jest nabór kolejnych strażaków. Polega on na ocenieniu rekrutów na podstawie przedstawionych dokumentów. Naturalnie konieczna jest także rozmowa kwalifikacyjna czy też test sprawnościowy. Ponadto komisja rekrutacyjna może brać pod uwagę wykształcenie rekrutów. Jeżeli posiadają oni dodatkowe uprawnienia np. ratownik, to będzie to mieć pozytywny wpływ na końcową ocenę.


Drugim sposobem, w jaki można by zostać strażakiem w PSP to służba kandydacka, którą pełni się w jednej ze szkół PSP. Powinna ona jednak uczyć kandydatów w systemie dziennym. Skończenie takiej szkoły daje prawo korzystania z tytułu inżyniera lub magistra pożarnictwa. Istnieje także tytuł technika tej profesji.
Niezależnie od tego, jest to służba mundurowa związana z wielkim niebezpieczeństwami, więc pracownikom straży pożarnej przysługuje prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę. Ponadto sama świadomość przynoszenia pomocy oraz autorytet wiążący się z wykonywaniem tego zawodu również nie są bez wartości.
2020-05-09 07:59
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.