Czy drukarki wielowymiarowe zrewolucjonizują sferę nauki, techniki, a może nawet inne płaszczyzny działalności człowieka?

Niedawno w internecie nadzwyczajnie gwarno jest o drukarkach wykorzystujących trójwymiarową technologię. Na niemal każdej platformie i na każdym serwisie publicystycznym z łatwością doszukamy się nowe, szokujące filmy, na których takie urządzenia wykonują przestrzenne obiekty, zaczynając od tych codziennego użytku, po wytworzenie tak wspaniałych projektów, jak dla przykładu w pełni działająca proteza ręki.

drukowanie 3d
Na wstępie, spróbujmy dowiedzieć się jak to działa, jednak nie jest to takie proste, gdyż drukarka - zapraszam tutaj... - drukarce nie równa i typów drukarek 3D jest kilka. Jedną z najbardziej znanych jest FDM, co oznacza osadzanie topionego metalu. Nieszczególnie klarowna nazwa, nieprawdaż? Oznacza to jednak „drukowanie” materiału ogrzanej do momentu jej topnienia i przeciskanie jej przez dyszę. Jednakże najlepszym w tym momencie sprzętem budującym w trójwymiarze niewątpliwie została drukarka 3D SLS. Rozwijając skrót uzyskujemy technikę selektywnego spiekania laserowego,cechującą się spalaniem przez laser kolejnych bardzo cienkich warstw materiału, w wyniku czego wytwarza on wybrane punkty.Potem nieutwardzony proszek należy usunąć i tak otrzymywany jest gotowy obiekt. Dlaczego, iż ten rodzaj drukarek deklasuje inne? Co najważniejsze jest on o wiele dokładniejszy, a także dający znaczniejszą swobodę jego stosowania. Niestety technika ta jest nieosiągalna dla użytkowników prywatnych, a jedynie dla profesjonalnych laboratoriów technicznych.


Kolejne tematy

Jak wygląda wybór i montaż klimatyzacji w biurze

system klimatyzacji
Twórca artykułu: US CPSC
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Latem w czasie bardzo wysokich temperatur bardzo trudno chłodzić mieszkanie. Uchylone okna wpuszczają jedynie większe ilości ciepła. Dlatego też coraz większa liczba osób decyduje się na założenie klimatyzatora. Czasami montaż klimatyzacji w mieszkaniu uważany jest za przesadę, ale kiedy we wnętrzach jest zbyt gorąco, czujemy się po prostu nie najlepiej, szczególnie kiedy w dodatku powietrze jest wilgotne.

wydruk 3d
Sprzęty te, a w szczególności drukarka 3D SLS, znajdują zastosowanie na prawie wszystkich polach działalności człowieka- przeczytaj więcej: . Zaczynając od rozmaitych przedmiotów wykonanych z tworzywa sztucznego,takich jak modeli, prototypów, części innych maszyn, a kończąc na wytworach z czekolady i setek innych artykułów spożywczych. To jednak nie, gdyż wszystko wskazuje na to, iż drukarka 3D SLS stanie się przełomowa, także dla medycyny. Dzięki technologii trójwymiarowej, tworzone są obecnie protezy kończyn, a również różnego rodzaju tkanki, całkowicie zdatne do przeszczepów.

Jak widać drukarki wielowymiarowe rewolucjonizują znaną nam rzeczywistość, wpływając na wszystkie dziedziny naszego życia. Jednakże sporo ludzi zauważa, że mogą zostać one wykorzystane do celów przestępczych, jak na przykład do produkcji broni przez organizacje terrorystyczne. Być może, dlatego nie są one ogólnodostępne dla każdego, kto dysponuje pieniądze i chce posiadać drukarkę 3D.
2020-05-14 07:42
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.