Odgromniki jako przyrządy do asekuracji ważnych elementów obwodów

Odgromniki są narzędzia jakie stosuje się do ochrony istotnych elementów sieci.

Wyładowania atmosferyczne zdarzają się bezustannie na całym świecie i wywołują wielkie szkody. Przyczyniają się do niszczenia urządzeń zarówno przemysłowych, jak i w domu. Z uwagi na ich potężną i nieoczekiwaną formę częstokroć wywołują tragiczne następstwa w instalacjach elektrycznych.


elektryka
Twórca artykułu: Pete
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
W celu zabezpieczenia urządzeń elektrycznych wrażliwych na zmiany napięcia spowodowane m.in. uderzeniem pioruna niezbędna jest wewnętrzna ochrona (zobacz też: agencja ochrony wrocław) przeciwprzepięciowa. Instalacja elektryczna będzie zabezpieczona, jeśli w skrzynce elektrycznej umieścimy ochronnik przeciwprzepięciowy i wskaźniki awarii, które uwidocznią konieczność zamiany ochronnika.

Wewnętrzna ochrona przeciwprzepięciowa polega na stworzeniu połączenia miejsca neutralnego rozdzielnicy elektrycznej, metalowych osłonek kabli, metalowych przewodów trafiających do obiektu, dodatkowych połączeń wyrównawczych i uziemienia z zasadniczą szyną ekwipotencjalną. Więcej tutaj: strona internetowa Są trzy grupy ochronników które zabezpieczają przed wahaniami pochodzenia burzowego i łączeniowego mogącymi pojawić się w sieci zasilającej dom.

Ochronnik przeciwprzepięciowy w razie potrzeby bezpiecznie przejmie falę przepięciową i odwiedzie prąd przepięciowy do uziemienia, a nie do instalacji. Ochroni nie tylko przed zmianą napięcia podczas burzy, ale także łączeniowymi, które mogą się zdarzyć w sieci zasilającej.
Kupując należyty ogranicznik przepięć wypada uwzględnić maksymalne napięcie stałej pracy pomiędzy kanałem fazowym i neutralnym. Ważny jest konfiguracja sieci, oraz wytrzymałość udarowa powiązana z udarami prądowymi, które wywodzą się od wyładowań atmosferycznych.


Ograniczniki winny być poddawane cyklicznej inspekcji co najmniej raz w roku, zaś dodatkowe sprawdzenie trzeba zrealizować po wystąpieniu wyładowania piorunowego w budynek.

Bezdotykowy i prędki test ogranicznika wykonuje się za pomocą ruchomego urządzenia pomiarowego. Dobór i przeprowadzenie detali ochrony odgromowej, zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej należy powierzyć specjaliście.
2022-09-03 07:22
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.