Dlaczego aluminium jest tak chętnie używanym metalem, które z jego odmian są najczęściej stosowane.

Jednym z najpopularniejszych metali wykorzystywanych przez ludzi stało się aluminium. Pod czystą postacią wprawdzie najlepiej się nie prezentuje, lecz całkowicie odmiennie wygląda to w przypadku jego stopów.
pieniądze
Twórca artykułu: Marcus Balcher
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Dołożone podczas procesów odlewania i wytapiania dodatki mogą kilkukrotnie zwiększyć wytrzymałość mechaniczną tego materiału, a poza tym zmianę właściwości można także uzyskać za pomocą odpowiednich procesów produkcyjnych.

Zaciekawił Ci się taki artykuł? Jeśli tak, to nim wyłączysz komputer, kliknij najpierw ten link - ta witryna części do wózków hyster także na pewno przypadnie Ci do gustu!

Generalnie zależnie od chemicznego składu stopy aluminium można podzielić na odlewnicze i do obróbki plastycznej. Odlewnicze stopy mają znacznie większy procentowy udział innych pierwiastków, których ilość może sięgać nawet ponad dwudziestu procent. Najczęściej stosowany w tym będzie magnez, krzem, miedź i nikiel. Ta odmiana stopów charakteryzuje się niedużym skurczem podczas stygnięcia a równocześnie dobrą lejnością. Z kolei stopy obrabiane plastycznie posiadają mniejszą ilość dodatków, z których najczęściej stosuje się miedź, magnez i mangan.

W sytuacji jeśli musisz znaleźć oprócz tego też inne dodatkowe dane na ten temat, to więcej zobaczysz na portalu (https://transcomp.pl/oferta/ocena-stanu-nawierzchni/), do którego link jest tutaj.

Są również stopy, jakie można wykorzystywać w obu rodzajach obróbki, to znaczy i odlewaniu i obróbce plastycznej.


Aluminium, podobnie jak inne rodzaje metali, można poddawać wielu rozmaitym procesom i zabiegom, mającym na celu zamianę albo poprawę jego właściwości. Na przykład aluminium anodowane przez zastosowanie nowoczesnej techniki tworzącej na powierzchni elementu pewien tlenek, ma dużo większą wytrzymałość w stosunku do części, jakie takiemu zabiegowi nie zostały poddane. Dzięki temu wykonane takim sposobem części mają lepsze parametry, a równocześnie będą także odporniejsze na czynniki zewnętrzne. Kolejnym często stosowanym przy aluminium zabiegiem jest szczotkowanie.
Wprawdzie nie będzie ono dawać jakiegoś większego powiększenia wytrzymałości czy innych parametrów mechanicznych, lecz znacznie wpływa na wygląd. Aluminium szczotkowane znacznie lepiej wygląda, niż ten sam materiał bez takiej obróbki, dodatkowo podczas takiego zabiegu z powierzchni usunąć można różnego rodzaju mechaniczne uszkodzenia i zanieczyszczenia.
2022-11-21 13:42
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.