Inteligentny dom jest specyficznym projektem, ale jak sama nazwa definiuje musi cechować się inteligencją, co oznacza, że np. musi wiedzieć, w którym momencie zapalić lub zgasić światło. Inteligentne domowe rozwiązania muszą same dobierać najbardziej odpowiednie rozwiązania. Identycznie możliwy jest inteligenty ogród, jaki powinien sam się podlewać, lecz oczywiście w takiej sytuacji, jak jest to potrzebne.

Twórca artykułu: CODE_n
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Dzięki wykorzystywaniu informacji z
czujników, nasz inteligentny system zarządzania sam jest w stanie przystosować się do różnorodnych okoliczności. Nie tylko do obecności domowników, lecz również do czynników zewnętrznych, jak na przykład temperatura, poziom nasłonecznienia czy wilgotność powierza. To sprawia, że inteligenty budynek z pewnością polepsza komfort życia.
Wspaniale przystosowany system zarządzania pozwala na wygodne sterowanie każdym z urządzeń w takim domu, zaś za sprawą wizualizacji oraz podłączenia instalacji do internetu jesteśmy w stanie w każdej chwili skontrolować jego funkcjonowanie z każdego miejsca. Tego rodzaju integracja całości instalacji z systemem alarmowym i monitoringiem wpływa na poprawę
bezpieczeństwa budynku. Inteligentny system wykonuje symulację obecności domowników korzystając z wcześniejszych zdarzeń, co umożliwia zniechęcić potencjalnych włamywaczy.
Pomysł na zbudowanie inteligentnego budynku sięga czasów sektora przemysłowego
Stanów Zjednoczonych z lat 70. Pochodzi on z systemów kontroli produkcji zautomatyzowanej i optymalizacji środowiska w zakresie rozwoju roślin. Technologie oraz rozwiązania, które zostały skonstruowane w tym obszarze do końca 1980 roku pozwoliły na skonstruowanie systemu zarządzania budynkiem do przeznaczenia prywatnego i biurowego.