Czym są inteligentne domy i na czym polega ich działanie? Jakiego typu posiadają zalety i czy korzystanie z nich jest korzystne?

Inteligentny dom jest specyficznym projektem, ale jak sama nazwa definiuje musi cechować się inteligencją, co oznacza, że np. musi wiedzieć, w którym momencie zapalić lub zgasić światło. Inteligentne domowe rozwiązania muszą same dobierać najbardziej odpowiednie rozwiązania. Identycznie możliwy jest inteligenty ogród, jaki powinien sam się podlewać, lecz oczywiście w takiej sytuacji, jak jest to potrzebne.

Inteligentny budynek
Twórca artykułu: CODE_n
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Dzięki wykorzystywaniu informacji z czujników, nasz inteligentny system zarządzania sam jest w stanie przystosować się do różnorodnych okoliczności. Nie tylko do obecności domowników, lecz również do czynników zewnętrznych, jak na przykład temperatura, poziom nasłonecznienia czy wilgotność powierza. To sprawia, że inteligenty budynek z pewnością polepsza komfort życia.

Wspaniale przystosowany system zarządzania pozwala na wygodne sterowanie każdym z urządzeń w takim domu, zaś za sprawą wizualizacji oraz podłączenia instalacji do internetu jesteśmy w stanie w każdej chwili skontrolować jego funkcjonowanie z każdego miejsca. Tego rodzaju integracja całości instalacji z systemem alarmowym i monitoringiem wpływa na poprawę bezpieczeństwa budynku. Inteligentny system wykonuje symulację obecności domowników korzystając z wcześniejszych zdarzeń, co umożliwia zniechęcić potencjalnych włamywaczy.

Pomysł na zbudowanie inteligentnego budynku sięga czasów sektora przemysłowego Stanów Zjednoczonych z lat 70. Pochodzi on z systemów kontroli produkcji zautomatyzowanej i optymalizacji środowiska w zakresie rozwoju roślin. Technologie oraz rozwiązania, które zostały skonstruowane w tym obszarze do końca 1980 roku pozwoliły na skonstruowanie systemu zarządzania budynkiem do przeznaczenia prywatnego i biurowego.

Dzisiaj tego rodzaju domy są coraz bardziej popularne i to w różnych częściach świata, także w Polsce, jak inteligentny dom (zobacz gotowe domy cennik) Kraków. Ponadto bardzo bogata jest sfera aktywności z tym związanych, dobrym przykładem jest automatyka budynkowa Kraków w ramach, której podejmowane są kwestie inteligentnych domów.

Jak przewidują fachowcy, w przyszłych latach będzie powstawało coraz więcej takich domów. Korzystnie więc interesować się tematem, gdyż jest to tendencja bardzo interesująca, perspektywiczna. Może za pewien czas każdy dom będzie inteligentny.
2020-09-04 08:26
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.